Dílce dřevěné podlahy, prkna i parkety můžete na podlahu pokládat různými způsoby a v různých vzorech. Ty se mohou lišit podle kvality připraveného podkladu, způsobu pokládky i podle typu podlahoviny. Podívejte se, jaké možnosti a vzory podlah existují.
Plovoucí způsob pokládky dřevěných podlah – lepené či zaklapávací „click“
Vícevrstvé, dvouvrstvé či třívrstvé dřevěné podlahy jsou alternativou pro masivní podlahové krytiny. Díky úspoře materiálu nášlapné vrstvy bývají cenově dostupnější.
Navíc nehrozí sesychání a pracování dřeva v závislosti na vlhkosti prostředí, jelikož spodní vrstvy tvoří protitah, aby horní dřevěná vrstva neměnila své rozměry, neroztahovala se nebo nesesychala.
Podlahové dílce můžete po vytemperování v místnosti ihned pokládat, nemusíte čekat na vyschnutí dřeva, jako tomu bývá u masivních podlah z prken.
Které způsoby pokládky existují?
Dřevěná plovoucí podlaha na podložce
Dvou a třívrstvé dřevěné podlahy můžete položit jako plovoucí podlahu, na izolační podložku. Jednotlivé dílce u sebe drží buď pomocí lepidla nebo u „click“ variant zaklapnutím zámků.

Na okrajích místnosti je třeba ponechat dilatační spáru, kterou zakryjí okrajové lišty. Kvalitnější podlahové dílce se zámky jsou rozebíratelné a znovu použitelné.
Lepené dřevěné podlahy
Vícevrstvé dřevěné dílce se dají k podlaze přímo nalepit. Pak je však podlaha nerozebíratelná. Kvalitní dřevěné podlahy můžete po opotřebení obrousit, lakovat či znovu naolejovat, stejně jako masivní dřevěné podlahy.

Lepené bývají například lamparkety, které nemívají žádné pero ani drážku. K podkladu je podlaháři lepí a srážejí k sobě. Někdy se označují také jako „europarkety”
Kotvené dřevěné podlahy vruty nebo hřeby na rošt
Dalším způsobem pokládky dřevěných podlah je kotvení na rošt pomocí vrutů nebo hřebů. Takto se pokládají masivní prkna, podlahové palubky a klasické parkety – parketové vlysy.

Palubky i vlysy mívají pero a drážku. Jednotlivé dílce pak dobře drží u sebe. Pod rošt vkládejte izolaci, která izoluje tepelně i akusticky.
Poraďte se u odborníků
Pro každý typ podlahoviny a interiéru se hodí jiný způsob pokládání podlahy. Je lepší navštívit podlaháře a poradit se. V podlahovém centru a vzorkovně podlah si zároveň prohlédnete různé typy dřevěných podlah a materiály.

Rybí kost, šachovnice, anglický a další vzory pokládky
Stejně jako existují různé způsoby pokládky podlahy, můžete vybírat i z několika vzorů, jak do sebe podlahové dílce či parkety skládat.
Líbivější dekory si zaslouží i odpovídající vzor. Díky použitému vzoru můžete prostor místnosti opticky rozšířit nebo naopak zúžit.
Asi nejčastěji se s různými vzory skládání podlah setkáte u klasických parket – parketových vlysů. Pořídit si však můžete i masivní podlahy předem slepené do dílců například o rozměru 120 × 600 mm, které už jsou do vzorů sestavené. Lepením jednotlivých dílců k sobě pak vzniká dojem ručně poskládané podlahy.
Anglický vzor neboli pravidelná vazba vznikne, jestliže parkety či dílce pod sebe vodorovně pokládané vždy o půlku dílce posunete. Dá se pokládat i úhlopříčně.

Staroněmecký vzor je podobný anglickému, pravidelnému. Mezi jednotlivými parketami je navíc krátký vlýsek, kousek parkety otočený o 90 °.

Maďarský vzor, Chevron – v maďarském vzoru jsou parketové vlysy skládané do písmene V, avšak kratší strany mají zkosené pod úhlem 45°.

Vzor rybí kost se hodí spíš do prostornějších, volnějších interiérů. Podlahové dílce nebo parkety jsou k sobě skládané v pravé úhlu, do tvaru V.

Rovnoběžný vzor – jedna parketa vedle druhé, hezky rovně a ve stejné výšce. Ideální pro vás, pokud vám na podlaze vyhovuje řád.

Divoký či nepravidelný vzor vytvoříte tak, když spoje rovnoběžně pokládaných parketových vlysů nepravidelně posunete.

Tabulový nebo šachový vzor vypadá jako šachovnice či kostky. Parkety spojené do kostek pak pokládáte střídavě – svisle a vodorovně.

Žebříkový vzor obsahuje vedle řady rovnoběžně položených parket jednu řadu svisle vloženou svisle.

Podívejte si i na pár dalších vzorů způsobu pokládky.


Skládat můžete i barvy
Jednobarevné podlahy jsou někdy docela nuda. Proč třeba v dětském pokoji nebo ložnici nemít podlahu trochu veselejší a barevnější?

Čtěte také:
- Podlahové palubky neboli podlahovky – jaké vybrat, jak s nimi pracovat
- Parkety, parketové vlysy nebo lamparkety? Znáte rozdíly?
- Tmavou nebo bílou podlahu? Černobílou! A v kostkách
Objevte další zajímavosti na podlahovém blogu.