Pokládáte si vinylovou podlahu svépomocí? Většinou podlahové dílce do místnosti nepasují přesně. Čím vinylovou podlahu formátovat, řezat? K ruce se hodí řezačka vinylové podlahy. Podívejte se, jak vypadá, kde ji sehnat a jak s ní pracovat.
Pokud doma instalujete vinylovou podlahu bez pomoci podlahářů a neděláte to pravidelně, možná přemýšlíte, čím vinylové dílce podlahy řezat. To je potřeba, aby dobře pasovaly u okrajů místnosti. Jde to nožem? Dost těžko. Pilkou? Ta zase práší a řezy nebývají moc rovné. Zkuste raději jiný nástroj.
Pro formátování vinylové i laminátové podlahy existuje speciální řezačka na vinyl. Bývá například páková, podobná pákové řezačce na papír.
Seženete ji v hobby marketech nebo prodejnách nářadí. Přeříznete pomocí ní laminátovou podlahu do tloušťky okolo 10 milimetrů, vinylové panely do tloušťky cca 4–6 mm a běžně do šířky podlahových panelů 465 mm.
Řezačka na laminátové a vinylové podlahy mívá otočnou základnu. Díky tomu můžete podlahové dílce uříznout i v různých úhlech od 0 do 180°.
Konstrukce řezačky na podlahy bývá z hliníku nebo jiných materiálů, s nožkami včetně protiskluzových krytek, které zároveň chrání pracovní podklad před poškozením.
Někdy je potřeba z podlahových dílců nařezat úzké proužky
Podlahové dílce plovoucí vinylové podlahy se dají řezačkou řezat napříč, ale i podélně, čímž si v případě potřeby vytvoříte užší pruhy. Dobrým doplňkem je také stojan pro podložení delších dílců, aby se při řezání neprohýbaly. Skoro každá lepší řezačka na vinylovou podlahu mívá stojan přibalený.
Chcete-li si usnadnit práci při pokládce laminátové nebo vinylové podlahy, řezačku podlah najdete například pod označením wolfcraft VLC 800. Pořídíte ji za cenu okolo 1850 Kč. K mání bývá v řetězcích hobby marketů Hornbach, OBI, Baumax i jinde.
Výkonnější a dražší řezačka na podlahy VLC 1000 i menší LC 600
Bytelnější provedení má řezačka wolfcraft VLC 1000 PROFI, kterou zvládnete přeříznout i silnější materiál – vinyl do 11 mm, laminát do 14 mm s maximální šířkou řezu 370 mm. Za tuto verzi si už ale musíte připlatit, stojí okolo 4500 korun.
Tip: Pokládka plovoucí podlahy – jaký zvolit směr?
Existuje také menší verze řezačky na laminát LC 600 v ceně cca 1200 Kč, avšak je určena jen na řezání podlahy do tloušťky 11 mm.
K dispozici rovněž jsou podobné řezačky na podlahy značky Logoclic LC 200 o šířce řezu 215 mm a maximální tloušťce dílců 12 mm za cenu okolo 1500 Kč, anebo menší řezačka LC 100, kterou uříznete podlahové dílce do tloušťky 8 mm s maximální délkou řezu 210 milimetrů. Pořídíte ji v ceně těsně pod tisícovku v hobby marketech Bauhaus.
Před použitím smontujte
Menší nevýhodou některých řezaček na podlahy je, že jsou dodávané v demontované podobě. Musíte si je před začátkem práce nejprve pomocí přiloženého návodu správně složit. Bohužel se pak sestavené mnohdy nevejdou do původní krabice a pro uložení je musíte zase rozebrat.
Postup práce s řezačkou na vinylové podlahy a laminát je vidět na přiložených videích.
Co dalšího se může hodit? K dispozici je také zalícovávač laminátu, který slouží pro přesné změření obrysu stěny, do šířky podlahové desky 235 mm. Podívejte se na video, jak se s ním pracuje.
Čtěte také:
- Jaké jsou typy vinylové podlahy, ceny, jak vinyl vybrat?
- Vinylová podlaha: LVT, HDF, WPC, SPC – co to je a kterou vybrat
- 7 výhod laminátové podlahy. Má lamino i nevýhody?
Objevte další zajímavosti na podlahovém blogu.