barva podlahy

Víte jak vybrat vhodnou barvu nové podlahy?

Podlaha velkou měrou určuje celkový ráz interiéru. Můžete její pomocí místnost opticky zvětšit, ale také jí nešikovně uškodit. Barva podlahy by měla korespondovat s dalšími prvky interiéru (nábytek, dveře, okna, doplňky). Ale není to jen o barvě. Záleží také na vzoru a struktuře podlahy.

Materiály stranou, barvy hrají prim

Zapomeňme pro tuto chvíli, že existují nějaké vinylové, laminátové, PVC nebo dřevěné podlahy. Dnes se budeme věnovat podlahám všeobecně. Především jejich světlosti/tmavosti.

V první řadě je potřeba si uvědomit k čemu místnost slouží a jak by na nás měla celkově působit. Například ložnice může být tmavší, aby navozovala uklidňující atmosféru. Naopak dětský nebo obývací pokoj by měly být vzdušné, plné světla a pozitivní nálady.

Chcete si celý interiér stylově sladit? Ať už vyznáváte styl klasický, francouzský, minimalistický, nebo rustikální, podlaha se vám stane skvělým pomocníkem.

Světlá vs. tmavá podlaha

Možná jste zaslechli, že by podlaha měla být nejtmavší plochou v místnosti, následovat by měly o něco světlejší zdi a strop by měl být nejsvětlejší. Poučka je to sice částečně pravdivá, ale nikoli bezpodmínečně nutná. I světlé podlahy mají své kouzlo a funkce.

Světlá podlaha méně pohlcuje a více odráží světlo, tudíž místnost opticky zvětšuje. Světlé tóny navíc působí velice čistě, klidně a nadčasově. Někomu ale mohou připadat chladně až sterilně. Světlé podlahy s leskem můžeme obecně doporučit do menších a tmavších místností, které potřebují projasnit. Nejlépe vyniknou v kontrastu s tmavým nábytkem a doplňky.

Tmavá podlaha sice může interiér opticky zmenšovat, za to ale působí velmi útulně. S tmavou podlahou vám do místností vnikne to pravé teplo domova. Pokud k ní navíc zvolíte světlý nábytek, její působení se ještě zesílí. Ideální je volit odstíny tmavě hnědé barvy, která vzbuzuje dojem spojení s přírodou.

Pozn. Další možností jak opticky zvětšit interiér je volba vhodného vzoru podlahy. Zejména velkoformátové podlahy ve světlých tónech.

50 odstínů podlahy

  • bílá, šedá, černá – velmi nadčasově působící barvy, které jsou ideální do moderních interiérů, černá barva je symbolem luxusu, šedá značí eleganci a bílá čistotu
  • žlutá/béžová – barva slunce dodá vašemu interiéru optimismus a příjemnou energii, působí velice útulně
  • červená, červenohnědá – pocit tepla a útulného místa dodají podlahy v červených až červenohnědých tónech
  • hnědá – univerzální barva, která se hodí ke všemu a všude
Trocha extravagance pro odvážné

Pokud chcete něco extra, co nikdo nemá, vsaďte na Marmoleum Modular Forbo. Pomineme-li perfektní uživatelské vlastnosti Marmolea, máte k dispozici nespočet zářivých barev, které navíc můžete vzájemně kombinovat. Není tak problém vytvořit si v obývacím pokoji šachovnici, třeba fialovo-zelenou :-).

MojePodlaha.cz vám ráda poradí

Pokud si stále nejste jistí, jaký odstín nebo barvu podlahy zvolit, nebojte se obrátit na nás. S pokládkou podlah máme dlouholeté zkušenosti a rádi vám kvalifikovaně poradíme, která se bude do vašeho interiéru nejlépe hodit. Navštivte nás v naší vzorkovně v Praze nebo nás kontaktujte na telefonu +420 732 653 738.