Pokud si pokládáte podlahovou krytinu svépomocí, možná vám po dokončení díla zbyde pár kousků navíc, například parket nebo jiných podlahových dílců. Pár si jich nechte na případné opravy. Ale co se zbytkem? Dekory moderních podlahovin jsou hezké, jejich povrch odolný. Vyrobte si konferenční stolek. Vyzkoušejte postup v článku.
Po pokládce podlahy většinou nějaké kousky zbydou. Pokud je jich více, škoda je vyhodit nebo nechat ležet ladem v garáži. Využijte odolnost podlahových dílců i jejich pěkné provedení a vyrobte z nich stolek.
Vhodné podlahoviny na výrobu stolu: ze dřeva
K výrobě stolku jsou ideální podlahové dílce dostatečně tvrdé a odolné, ideálně přírodního původu. Nehodí se PVC, koberec, linoleum, ani vinyl či laminát. Nejvhodnější jsou pro tyto účely podlahy ze dřeva, případně vícevrstvé podlahy.

Velice pěkně na povrchu stolku vypadají parkety, lamparkety a parketové vlysy, ale také dvouvrstvá podlaha ze dřeva nebo třívrstvé dřevěné podlahy.
Z čeho a jak je stolek vyrobený?
Princip výroby stolku z podlahových dílců je docela jednoduchý. Stejně jako při pokládce podlahy, i v případě použití podlahových dílců na výrobu stolku potřebujete nějaký podklad. Výhodou však je, že plocha nemusí být celistvá. Hodí se třeba stará paleta.

Europalety mají rozměr 80 × 120 cm. Ale existují i jiné typy a rozměry palet, případně můžete paletu rozříznout. Máte nějakou paletu ve stodole? Hurá do díla!

Postup výroby parketového stolku
1) Vyberte si vzor a dekor
Vyrábíte-li stolek z parket, máte více možností, jak je do sebe vkládat. Inspirujte se v článku Dřevěné podlahy a parkety – Jak skládat vzory?

2) Naměřte velikost budoucího stolku
Podle toho, kolik zbytků parket nebo jiných dílců doma najdete, tak velký stolek si můžete vyrobit.

Naskládejte vedle sebe dílce nejprve „nasucho“ na zem. Vytvořte z nich obdélník nebo čtverec – záleží, jaký typ stolku chcete mít. Je potřeba, aby počet dílců pokryl celý povrch palety, anebo jiné podkladové plochy, ze které stolek vyrábíte.
Na podklad se hodí i dřevěná deska, překližka, kus OSB desky. Podklad pak nebude vidět, ukryjete jej pod parkety a zboku zakryjete lištami.
3) Načrtněte si na podklad pozice dílců
Podle vybraného vzoru skládání dílců si na paletu či jinou podkladovou plochu budoucího stolku načrtněte polohu prvního dílce nebo parkety. Začněte buď odprostřed, anebo od kraje.
Dejte pozor na to, aby byly linie rovnoběžné s hranami palety. Záleží na vybraném vzoru skládání. Pokud máte více typů parket, můžete je barevně kombinovat. Stolek bude ještě zajímavější.

4) Nalepte nebo přibijte parkety
Postupně k paletě nalepte lepidlem, anebo hřeby přibijte parketu za parketou pomocí hřebíčkovačky, až pokryjete celou podkladovou plochu.
5) Začistěte, zalištujte
Přesahující konce parket ořízněte okružní pilou. Jestliže nechcete, aby byly boční strany parket a nosná paleta nebo podkladová deska vidět, naformátujte si latě odpovídají délky a rozměru na boky stolku. Jejich konce okružní pilou seřízněte v úhlu 45° a na boky stolku připevněte hřebíčkovačkou nebo přilepte.

6) Postavte stůl na nohy z hranolků
Pokud doma nežijete v japonském stylu na rohožích, bude stolek potřebovat ještě nohy. Na to se hodí dřevěné hranoly. Délku – výšku noh si naměřte podle libosti, například 50 cm. Ale konferenční stolek může být i nižší. Nohy ke stolku zase přilepte, případně použijte spojovací kování z ocelového profilu.
7) Upravte stolek lakem či olejem
A je to! Stolek je skoro hotový. Teď už zbývá pouze finální úprava, podobně jako u parketové či jiné dřevěné podlahy. Stolek můžete nalakovat nebo naolejovat speciálním olejem na dřevěné podlahy, anebo i natřít barvou.

Zhlédněte video s postupem výrobu stolku z parket
Podívejte se, jak si z parket vyrobil stolek jeden šikovný kutil. Způsobů výroby je ale více. Záleží, jaký přebytečný materiál doma najdete.
Čtěte také:
- Parkety, parketové vlysy nebo lamparkety? Znáte rozdíly?
- Jak pečovat o dřevěné podlahy
- Dřevěné podlahy a parkety – Jak skládat vzory?
Objevte další zajímavosti na podlahovém blogu.