Rustikální znamená venkovský, lidový, selský. Jaké je bydlet v rustikálním stylu a proč si jej lidé oblíbili? Které výhody rustikální styl má, jak si vybavit interiér, co položit na podlahu? Je to skoro jako návrat k přírodě, podívejte se.
Lidé na venkově, odkud rustikální styl pochází, bydleli jednoduše. Ale kvalitně. Žádné umělotiny a náhražky, raději pořádné přírodní, masivní materiály. V rustikálně laděném interiéru najdete hlavně dřevo, kámen, pálené cihly, sem tam i prvky z kovu.

Dřevo je hlavní
Nejdůležitějším materiálem v interiéru laděném do „rustikálu“ je dřevo, a to hlavně ve své surové podobě, anebo jen lehce ošetřené. Nedává moc smysl pořídit si do bytu dřevěný nábytek či jiné prvky, když na ně pak nanesete barevný lak. Raději je nechte v přírodní barvě dané dřeviny a ošetřete třeba jen voskem. Máte-li doma trámy nebo dřevěné sloupy, „přiznejte“ je, nechte odkryté.

Ke dřevu dobře ladí bílá
K dřevěným konstrukcím i nábytku hezky ladí bílé stěny. Použijete-li bílou, prostor bude působit vzdušně, čistě. Chcete barvy? Mohou je dodat květiny, bylinky na okně nebo menší doplňky, jakou je třeba porcelán, barevné smaltované nádobí i stará petrolejka. Jen pozor, ať si to doma nepřeplácáte. V jednoduchosti je síla a u rustikálního stylu to platí dvounásob.

Co na podlahu? Masivní dřevo nebo vícevrstvou krytinu
Nic takového, jako je plovoucí vinylová podlaha nebo PVC na podlahách starých vesnických domů asi nenajdete. Na podlaze bývají prostě prkna. Jenže to je dnes poměrně nákladná záležitost, dřevo navíc pracuje a u staré podlahy mohou vznikat spáry.
Dřevěná prkna na podlaze dobře nahradí masivní dřevěná podlaha, anebo i dvouvrstvá dřevěná podlaha či třívrstvá podlahová krytina ze dřeva.

I když nejsou vícevrstvé podlahy celomasivní, pochozí vrstva bývá ze dřeva. Na první pohled tak nic nepoznáte. Dokonce se dají i brousit, až je ochodíte.
Přírodní motivy ano, ale pozor na kýč
Ve vesnických chalupách najdete i různé přírodniny, třeba kožešiny na stěně nebo trofeje, jako je paroží. To se může hodit na focení selfies. Avšak pokud neholdujete myslivosti nebo nebydlíte v hájovně, raději zvolte jiné doplňky.

Vesnickou pohodu navodí i porcelán po babičce. Pokud je ta vaše moderní a žije ve městě, využijte výbavu jiné babičky. Obejděte pár antiků, vetešnictví, bazarů a na nějaký hezký cibulák nebo sadu jistě narazíte.
Čím rozsvítit interiér? Květinami
Ba ne, banánovník ani palma se do rustikálně laděného interiéru moc nehodí. Zato polní kvítí ano. Když zrovna nic neroste, pěstujte bylinky, které se vám hodí i v kuchyni. Anebo dejte na stůl slaměnky z minulé sezóny.

A co skutečné osvětlení? Dnes seženete pěkné baňky, žárovky, které vypadají jako z dob Edisona. Vhod přijdou i kovové lustry. Jako doplněk může na stěně viset stará petrolejová lampa. Ta se ale už hodí spíše na chalupu. Jestliže se vám někam za sokly a trámy podaří zabudovat LEDky s teplým světlem, které nebudou přímo vidět, i to může být řešením. Žárovky se dají zabudovat rovněž do starých lamp.

Oheň navozuje rodinnou pohodu
V jeskyních už sice nežijeme, ale teplo rodinného krbu asi uvítá každý. Máte-li možnost, nechte si v obýváku krbovky. Jestliže vám chybí komín, v hobby marketech pořídíte docela pěkné imitace plápolajících ohňů, které i trochu topí.

Silné deky i koberečky zahřejí
Pokud máte na zemi kus dlažby, může být dost chladivá. Je lepší ji přikrýt nějakým tkaným kobercem s jemným vzorem a tlumenými barvami. Na postel a křeslo se hodí silné přehozy, plédy.

Jak se vám rustikální styl líbí?
Čtěte také:
- Provence styl bydlení – vytvořte domov s vůní levandule
- Dřevěné podlahy: 17 častých otázek a odpovědí
- Vintage styl bydlení – interiér, nábytek a doplňky ověřené časem
Objevte další zajímavosti na podlahovém blogu.