Podlaha do dílny, jakou zvolit?

Podlaha do dílny: Epoxy, beton, dlažbu nebo jinou?

Máte dílnu? Jakou podlahovou krytinu do ní zvolit, aby se dala dobře udržovat, nebyla moc měkká a odolala třeba i občasnému polití nebo upuštění nářadí na zem?

Pro technické místnosti, kotelny, sklady, dílny je dobré vybrat podlahu, která bude odolná vlhkosti i chemikáliím, vydrží například pád nářadí na zem a také snese vyšší zatížení. Hodně však záleží, o jaký prostor se jedná.

Betonová podlaha v dílně a malý kutil.
Betonová podlaha v dílně a malý kutil.

V případě dílny je důležité, k čemu slouží, co v ní chcete dělat. Jinak bude zřejmě vypadat podlaha v domácí dílně, kde párkrát do měsíce něco stlučete, a odlišná pak bude podlahová krytina ve výrobně či autoservisu s každodenním užíváním.

Lišit se může podlaha i podle typu provozu. V případě domácího podnikání bude potřeba zvolit jiný typ podlahy pro potravinářskou výrobnu, a odlišný zase pro rodinnou truhlárnu.

Na beton

Většina typů podlahových krytin vhodných do dílen je nejlepší aplikovat na betonový podklad. Pro vyrovnání nerovností můžete použít i pro tyto účely vhodnou samonivelační stěrku.

Nivelační stěrka.
Nivelační stěrka.

Výhodou je dostatečná nosnost podkladu i perfektní vyrovnání podlahy. Jinak je však potřeba postupovat v případě, kdy je nutné podlahu vyspádovat. To se hodí například pro podlahu v prádelně či dílně a výrobně, kde často pracujete s tekutinami.

Na betonový podklad pak už můžete pokládat podlahovou krytinu nebo jej upravit pro běžné používání.

Které typy podlah do dílen a výroben existují?

Beton s nátěrem i bez

Jedna z možností je betonovou podlahu natřít odolným nátěrem, případně ochrannou složku smísit už rovnou s betonem. Taková podlaha se hodí třeba do garáže nebo skladu. Výhodou je dobrá odolnost, nosnost, jednoduchá aplikace.

Podlaha v dílně musí vydržet velkou zátěž.
Podlaha v dílně musí vydržet velkou zátěž.

Litá podlaha, epoxidová stěrka

Lité podlahy na bázi epoxidových pryskyřic jsou velice odolné, zdravotně nezávadné, instalace je poměrně rychlá. Mohou mít podobu jednobarevné vrstvy nebo zalité směsi kamínků.

V pryskyřici může být zalitá směs drtiva.
V pryskyřici může být zalitá směs drcených kamínků.

Aplikují se jako svrchní vrstva o tloušťce okolo 5 mm. Díky tomu ušetříte materiál. Epoxidové podlahy snesou vysokou zátěž, po podlaze můžete chodit už druhý den. Realizace je sice otázkou pár dní, ale podlaha může být cítit ještě dlouho.

Podlaha z epoxidové pryskyřice.
Podlaha z epoxidové pryskyřice.

Teraco neboli terrazzo

Teraco, terrazzo na podlaze bývá k vidění ve starších prostorách. Jedná se o směs drceného ušlechtilého kameniva, jako je například mramor, smíchanou s cementem a případně barvivem. Teraco může být lité, anebo skládané z dlaždic, mít různou barevnost a napodobovat tak strukturu kamene.

Teraco neboli terrazzo.
Teraco neboli terrazzo.

Keramická dlažba

Klasikou v dílnách s méně náročným provozem je keramická dlažba. Ideálně by měla mít protiskluzovou úpravu, odolnější bývá dlažba určená do exteriéru. Pokládka bývá časově náročnější, dlažbu je pak potřeba ještě spárovat. Skrze spáry, pokud není dlažba perfektně položená, se může časem pod podlahu dostat vlhkost a způsobit uvolňování dlaždic.

Keramická dlažba v garáži.
Keramická dlažba v garáži.

Nevýhodou dlažby v náročnějším prostředí bývá také její křehkost. Pokud vám na dlaždici spadne kladívko, nejspíš dlaždice praskne. Kus dlažby se může odštípnout.

Dřevěná podlaha

V tradičních řemeslnných dílnách, kde nehrozí vylití tekutiny, například v truhlárně či u řezbáře, může být i dřevěná podlaha– masivní podlaha ze dřeva nebo i vícevrstvá dřevěná podlaha.

V řemeslné dílně může být i podlaha ze dřeva.
V řemeslné dílně může být i podlaha ze dřeva.

PVC zámková dlažba Fortelock

Kromě klasických keramických dlažeb existuje i alternativa z umělých materiálů – PVC dlažba. Vyrábí ji tuzemská společnost Fortemix pod názvem Fortelock v několika produktových řadách.

PVC zámkovou dlažbu Fortelock seženete v různých barvách, povrchových úpravách, dekorech, v protiskluzovém provedení, odolá vlhkosti, chemikáliím, skvrnám a poškrábání.

Velkou výhodou je snadná instalace. Dlaždice do sebe díky zámkovému systému zaklapáváte bez lepení. V případě poškození či znečištění se dá dlaždice vyměnit.

V případě užívání prostor, kde působíte dočasně – sklady, garáže, výrobny – zřejmě uvítáte i možnost rozebrání a znovusložení PVC dlažby.

Kterou z podlah do dílny preferujete vy?

Čtěte také:

Objevte další zajímavosti na podlahovém blogu.