plovouci vinyl lepeny vinyl

Plovoucí, nebo lepený? Není vinyl jako vinyl

Máte vybranou novou vinylovou podlahu, ale stále váháte nad způsobem její pokládky? Pořád nevíte, jestli bude lepší položit ji plovoucím způsobem, nebo raději přilepit? Věřte, že v tom nejste sami, proto jsme se rozhodli vám v tom udělat jasno. Na následujících řádcích se dozvíte vše o výhodách a nevýhodách jednotlivých typů pokládek.

Sázka na vinyl, sázka na jistotu

Vinylové podlahy jsou stále jednou z nejoblíbenějších podlahových krytin. A není se čemu divit. Kromě sympatické ceny vynikají svou odolností, pružností a snadnou údržbou. Dají se kombinovat s podlahovým vytápěním a jsou velmi příjemné na dotek.

Takže zbývá vyřešit poslední dilema: plovoucí, nebo lepená vinylová podlaha?

Výhody plovoucích vinylových podlah

 • První z výhod plovoucích vinylových podlah poznáte už při jejich pokládce. Ta je velmi snadná a rychlá. Jednotlivé dílce jsou opatřené speciální zacvakávacím systémem (zámkový systém), díky němuž se do sebe dílce jednoduše zaklapnou a je hotovo.

Tuto přednost oceníte i v případě, že se vám stane nehoda a jeden z dílců zůstane poškozený. Není totiž nic jednoduššího, než dílce rozebrat, poškozený vyměnit za nový a pak podlahu opět složit. Jako puzzle.

 • Plovoucí vinylové dílce lze pokládat i na původní, neupravený podklad, za předpokladu, že je zachována jeho rovinnost.
 • Pod plovoucí vinylové dílce lze položit speciální podložky, které například snižují kročejový efekt (tlumí hluk způsobený chůzí), vyrovnávají drobné nerovnosti podkladu a fixují podlahu.

Nevýhody plovoucích vinylových podlah

 • Zůstaneme u podložek pod vinylové podlahy, jelikož některé z nich mohou negativně ovlivnit tepelnou vodivost podlah. To znamená, že snižují účinnost podlahového topení.
 • Můžete si všimnout i malinko vyšší ceny plovoucích podlah oproti lepeným. Rozdíl se ale stírá během pokládky. pokud tedy nepotřebujete pod zámkový vinyl upravovat – vyrovnávat podklad, protože pod lepený vinyl podklad vyhlazujete vždy.
 • V případě zabudovaného podlahového vytápění je často na škodu i větší tloušťka plovoucích dílců z vinylu. Ta ovlivňuje právě tepelnou propustnost. V tomto případě je lepší volit lepenou podlahu.
Výhody lepených vinylových podlah
 • Máte na výběr mezi lepenou vinylovou podlahou v roli a v dílcích.
 • Celoplošně lepené vinylové podlahy jsou díky své malé tloušťce (2 až 3 mm) ideální pro pokládku na podlahové vytápění, jelikož skvěle propouštějí teplo.
 • Vlhkost není pro lepený vinyl žádný problém. Takže ho můžete bez obav položit i do koupelny, kde o vodní páru a kapky ze sprchy není nouze.
 • Lepené vinylové podlahy jsou levnější než plovoucí. ALE jejich pokládka je časově i finančně náročnější, protože tato podlaha vyžaduje hladký podklad a tudíž je nutné stěrkování.
 • Množství dekorů lepených vinylových podlah je nepřeberné. Vybrat si ten pravý, který bude odpovídat vašemu vkusu a ladit vašemu rodinnému hnízdu, nebude žádná sranda. Lepeného vinylu se nemusíte bát ani v namáhaných komerčních prostorách (obchody, kanceláře, školská zařízení, nemocnice, sklady atd.).
Nevýhody lepených vinylových podlah
 • Složitější pokládka/instalace může někoho odradit. Je potřeba připravit dokonale rovný, suchý a čistý podklad. Pokud ji ale svěříte do rukou profesionálů (nás), nemáte se čeho bát.
 • Také oprava poškozeného lepeného dílce je poněkud náročnější, ale i o to se umíme postarat my.
Na co si dát ještě pozor při výběru vinylové podlahy?

Ať už si nakonec zvolíte lepenou, nebo plovoucí variantu, vždy vybírejte s ohledem na předpokládané zatížení podlahy. K tomu slouží parametr s názvem zátěžová třída. Ten určuje, jestli je konkrétní podlaha vhodná do soukromých, komerčních, nebo průmyslových prostor.

Stále si nejste jistí? Ozvěte se nám!

Tak co? Pomohli jsme vám s výběrem? Snad ano. Pokud byste si náhodou stále nebyli jistí, můžete nás kontaktovat na telefonu +420 732 653 738 nebo e-mailu info@mojepodlaha.cz a my se vám pokusíme doporučit nejlepší řešení pro váš byt či obchodní prostor.

K dispozici jsme vám i v naší vzorkovně v Praze Holešovicích.