Memphiský styl bydlení

Memphiský styl bydlení: Když se retro setká s modernou

Memphiský styl bydlení je designový směr z 80. let 20. století, charakterizovaný odvážnými barvami, geometrickými tvary a postmodernistickým přístupem. Chcete mít jedinečný a odvážný interiér, který kombinuje retro estetiku s postmodernistickým nádechem a nabízí svěží a hravý vzhled, odlišný od tradičních designových trendů? Zjistěte o Memphiském stylu více.

Kde se vzal Memphiský styl bydlení

Memphiský styl bydlení vznikl v 80. letech 20. století v Itálii. Je pojmenovaný podle designové skupiny Memphis, kterou založil architekt a designér Ettore Sottsass

Ve skupině Memphis se inspirovali postmodernistickým hnutím, reagovali tak na minimalismus, minimalistický styl a funkcionalismus 70. let.

Ettore
Ettore.

Historie Memphiského stylu je spojená s touhou po něčem novém a odlišném. Ve skupině Memphis chtěli vytvořit design, který by byl hravý, odvážný a kontroverzní. Inspirovali se také u stylů pop art, Art Deco a hnutím 50. let, ale rovněž východními kulturami a postmodernistickou filozofií.

I když byl Memphiský styl považovaný za kontroverzní a mnohými kritiky zavrhovaný, měl významný vliv na design 80. let. A stále má své místo v současném designu.

Memphiský styl bydlení
Memphiský styl bydlení.

10 znaků Memphiského stylu

Mezi základní znaky Memphiského stylu patří:

1) Živé barvy: Memphiský styl je známý svými jasnými a odvážnými barvami, jako jsou neónová růžová, žlutá, modrá a zelená.

2) Geometrické tvary: Design často zahrnuje jednoduché geometrické tvary, kruhy, čtverce a trojúhelníky, které jsou kombinované do složitějších vzorů.

3) Kontrastní vzory: Memphiský styl mnohdy kombinuje různé vzory, pruhy, tečky a vlnky v jednom designu.

Jídelna a denní místnost ve stylu Memphis
Jídelna a denní místnost ve stylu Memphis.

4) Asymetrie: V designu bývá zakomponovaná asymetrie, což znamená, že objekty nejsou vždy nutně zrcadlově symetrické.

5) Plastové a laminované materiály: V Memphiském stylu najdete novější materiály, plast i laminát.

6) Nápadité a hravé prvky: Memphiský design obsahuje nápadité a hravé prvky, které mohou někdy vypadat téměř dětsky.

7) Inspirace z různých kultur: Design často čerpá inspiraci z různých kultur a historických období, což vede k jedinečným a eklektickým kombinacím.

8) Funkčnost není prioritou: I když jsou výrobky v Memphiském stylu funkční, design je mnohdy prioritou nad praktičností.

Pohovka v Memphiském stylu
Pohovka v Memphiském stylu.

9) Odchýlení od minimalismu: Na rozdíl od minimalistických trendů 70. let 20. století je Memphiský styl výrazný, odvážný a plný detailů.

10) Kombinace různých materiálů: V Memphiském designu umělci a návrháři kombinují různé materiály, sklo, dřevo, kov a plast. Vytváří to zajímavé textury a kontrasty.

Charakteristiky, které jsme uvedli, činí Memphiský styl snadno rozpoznatelným a jedinečným v oblasti designu.

Jakou podlahu pro Memphiský styl zvolit?

Memphiský styl je známý svými odvážnými a výraznými vzory. To se odráží i ve volbě podlahové krytiny. Pro tento styl je charakteristická kombinace kontrastních barev, geometrických vzorů a někdy i neobvyklých materiálů. Co na podlahu? Možností máte více.

  • Vinyl: Jednou z nejpopulárnějších voleb pro Memphiský styl je vinylová podlaha. Díky své flexibilitě a široké škále vzorů můžete vybrat design, který dokonale zapadne do vašeho interiéru. Geometrické vzory, výrazné černobílé kombinace nebo jasné neonové barvy jsou ideální.
  • Keramická dlažba: Dlaždice s odvážnými geometrickými vzory, zejména v kombinaci černé a bílé nebo jiných kontrastních barev, mohou být skvělým doplňkem. Hexagonální či trojúhelníkové dlaždice přidají další prvek, na který se dá koukat.
  • Dřevěná podlaha: Tradiční dřevěné podlahy budou pro tento styl zřejmě příliš „klasické“. Ale dají se „oživit“ koberci s výraznými vzory.
  • Koberce s geometrickými vzory, pruhy nebo jinými abstraktními designy jsou pro Memphiský styl vhodné. Můžete je použít jako centrální bod místnosti i coby doplněk k jiným prvkům designu.
Veselé sezení ve stylu Memphis
Veselé sezení ve stylu Memphis.

Důležité je, aby podlaha nebyla pouze funkční, ale také vizuálně zajímavá a v souladu s ostatními prvky místnosti. Neváhejte experimentovat a kombinovat různé materiály a vzory, až docílíte požadovaného vzhledu.

Výrazné i stěny

Memphiský styl v interiéru se neomezuje jen na nábytek a podlahu; stěny mají klíčovou roli v celkovém vzhledu a atmosféře místnosti. Přikládáme několik nápadů, jak vytvořit stěny v Memphiském stylu:

Stěny v Memphiském stylu mívají výrazné a kontrastní barvy. Populární jsou například pastelové tóny, neonové odstíny nebo kombinace černé a bílé. Můžete se rozhodnout pro jednobarevnou stěnu v jasném odstínu nebo kombinovat několik barev pro vytvoření dynamického vzhledu.

Geometrické vzory, výrazné pruhy nebo abstraktní designy jsou ideální pro tapety. Tapeta s velkým vzorem bude výrazným prvkem místnosti.

Obývák hrající všemi barvami
Obývák hrající všemi barvami.

Abstraktní malby, grafické tisky nebo díla inspirovaná 80. lety se budou na stěnách hezky vyjímat. Díla umělců spojených s Memphiským hnutím od Ettore Sottsass nebo Nathalie Du Pasquier vám interiér dobře doplní.

Memphiský styl často využívá třírozměrné prvky na stěnách, poličky, zrcadla s geometrickými rámy či dekorativní panely.

Závěsy, záclony a tapiserie s geometrickými vzory a výraznými barvami ke stěnám přidají hloubku a texturu.

Můžete na stěnách i kombinovat

Experimentujte s kombinací různých materiálů, jako je dřevo, kov nebo sklo, pro vytvoření zajímavých a jedinečných stěn.

Tip: Pomýšlejte na stěny jako na plátno, na kterém vyjádříte svou kreativitu a odvahu charakteristickou pro Memphiský styl. Je jedno, jestli zvolíte jednoduchou barvu nebo kombinaci různých prvků. Stěny mají odrážet odvážný a hravý charakter tohoto designového hnutí.

Rozveselte interiér v duchu Memphiského stylu

Memphiský styl je netradičním způsobem, jak do bytu vnést živé barvy a odvážné vzory. Podívejte se, jak to u vás doma může vypadat.

Polštáře jako od Ettore Sottsass a váza ve stylu Nathalie Du Pasquier

Představte si, že vstoupíte do obývacího pokoje, kterému dominuje pohovka s čalouněním z jasně modrého sametu. Na ní leží polštáře v odstínech žluté, červené a černé s geometrickými vzory inspirovanými díly Ettore Sottsass.

Nathalie, Memphiský styl bydlení
Nathalie, Memphiský styl bydlení.

Na stěně visí obraz Davida Bowena s jeho typickými neonovými barvami a abstraktními tvary. Vedle pohovky stojí skleněný konferenční stůl s kovovými nohami v zářivé oranžové barvě, na němž je keramická váza v designu Nathalie Du Pasquier.

Červeno-černo-bílá kuchyň a mátové skříňky

V kuchyni a jídelně „zvou k obědu“ židle s výraznými geometrickými vzory v kombinaci červené, černé a bílé, jež kontrastují s jednoduchým dřevěným jídelním stolem v přírodním odstínu.

Skříňky v pastelové mátově zelené barvě doplňují kovové úchyty ve tvaru zvířecích hlav v zářivé žluté. Na podlaze leží koberec s výrazným pixlovým vzorem inspirovaným memphiským designem.

Čelo postele v jasných barvách se vzory

V ložnici si odpočinete na posteli s čalouněným čelem v jasných barvách a vzory, které zase připomínají díla Ettore Sottsass.

Vedle postele máte noční stolek v pastelovém odstínu s lampou, jejíž stínidlo má výrazný geometrický vzor v kombinaci červené a modré.

Na stěně visí zrcadlo s rámem v neonově růžové a přidává tak další vrstvu vizuálního zájmu.

Křesla v Memphiském stylu
Křesla v Memphiském stylu.

Energie a barevnost po celém bytě

Celkově Memphiský styl vyjadřuje odvahu, kontrast a hravost. Je to poutavý způsob, jak do vašeho bytu vnést energii a osobitost, prostě pořádný „kus šťávy“.

Memphiský styl v současnosti

Memphiský styl, ačkoli byl nejpopulárnější v 80. letech 20. století, stále ovlivňuje současný design a je znovu objevovaný a reinterpretovaný mnoha designéry a značkami. V posledních letech došlo k obnovenému zájmu o tento styl zejména v oblasti interiérového designu, grafiky a módy.

Mnoho současných designérů a značek čerpá inspiraci z charakteristických geometrických tvarů, odvážných barev a hravých vzorů Memphiského stylu. Tyto prvky můžete vidět v podobě nábytku, textiliích, na tapetách, keramice a dokonce i v digitálním designu.

Pastelové tóny
Pastelové tóny.

Jmenujeme pár návrhářů, umělců a značek, v jejichž kolekcích se můžete s Memphiským stylem setkat:

Ettore Sottsass – Jeden z původních zakladatelů Memphiského hnutí, jeho dílo a vliv stále rezonuje v současném designu.

Camille Walala – Londýnská designérka známá svými živými a geometrickými vzory, které často připomínají Memphiský styl.

Zuzunaga – Značka textilií, která vytváří produkty s intenzivními pixlovými vzory inspirovanými Memphiským designem.

Nathalie Du Pasquier – Další zakládající členka Memphiského hnutí, jejíž vzory a tisky stále ovlivňují současné designéry.

Memphiský styl, Nathalie
Memphiský styl, Nathalie.

Target – Americký maloobchodník, který v posledních letech představil několik kolekcí inspirovaných Memphiským designem.

Peter Shire – Umělec a designér, jehož keramika a nábytek čerpají inspiraci z Memphiského hnutí.

Tyto značky a designéři dokazují, že Memphiský styl stále rezonuje a inspiruje i v současném designovém světě.

Pozor na přeplácanost! Klíčem úspěchu je umění vyvážení

Memphiský styl je velice výrazný a může snadno vést k přeplácanému a nepřehlednému interiéru, pokud se s ním zachází bez citu.

Klíčem k úspěchu při zařizování interiéru v Memphiském stylu je umění vyvážení.

I když je tento styl známý svými odvážnými vzory a barvami, nemusíte je aplikovat na každý prvek místnosti. Můžete se rozhodnout pro výrazné tapety na jedné stěně a nechat ostatní stěny v neutrálních tónech. Nebo mít několik klíčových kousků nábytku v Memphiském stylu a ty doplnit jednoduššími kusy.

Využijte kontrastu k vyvážení výrazných prvků. Jestliže máte výrazný nábytek, zvolte jednodušší podlahu a stěny. A naopak, pokud máte stěny výrazné, vyberte raději jednodušší nábytek.

Memphiský styl bývá vizuálně intenzivní, takže myslete i na otevřený prostor. Ponechání volných ploch bez nábytku a dekorací pomůže vyvážit místnost a zabránit pocitu přeplnění.

Obytná hala v Memphiském stylu bydlení
Obytná hala v Memphiském stylu bydlení.

Pro vytvoření klidnějšího vzhledu interiér kombinujte s jasnými barvami, můžete ho kombinovat s neutrálními tóny, jako je bílá, šedá nebo černá, aby se vytvořil klidnější vzhled.

Ačkoli je tento styl charakteristický svými specifickými prvky, je důležité, ať se při zařizování bytu cítíte svobodně a přidáte i svůj „osobní dotek“. Vyberte si prvky, které se vám opravdu líbí a kombinujte je tak, aby vyhovovaly vašemu vkusu.

Klíčem je vyvážení. Pokud se rozhodnete zařídit svůj domov v Memphiském stylu, je zásadní najít rovnováhu mezi odvážnými a jemnějšími prvky, aby výsledný vzhled nebyl příliš přeplácaný.

Radost, energie, kreativita, také mix s dalšími styly

Memphiský styl je oblíbený pro svoji schopnost „přinášet“ radost, energii a kreativitu do prostoru. Jeho odvážné a nekonvenční prvky pro vás mohou být skvělým způsobem, jak vyjádřit individualitu a odlišit se.

V současné době návrháři a umělci Memphiský styl kombinují i s jinými trendy. Vytvářejí tím moderní a svěží interpretace tohoto ikonického designového hnutí.

Jak se se Memphiský styl líbí vám?

Čtěte také:

Objevte další zajímavosti na podlahovém blogu.