Vedou vám podél stěn a na podlahách různé prodlužovací kabely, propojovací šňůry k reproduktorům, dalším prvkům Hi-Fi soustavy? Schovejte je. Ale jak a kam? Třeba do podlahových lišt. Jde to i tehdy, když už je podlahová krytina hotová? Podívejte se na přehled možností, jak skrýt kabely.

V moderních domácnostech bývá hodně elektrospotřebičů, chytré televize, reproduktory, přehrávače, DAB+ přijímače, LED osvětlení a různé další. Pokud nejsou provozované energií z akumulátorů, vedou k nim napájecí nebo propojovací kabely a šňůry. Když je jich více, nevypadá to moc hezky. U spotřebičů, které doma máte, jako například televizi či reproduktory, můžete jejich šňůry schovat do podlahových lišt a stěnových lišt i po pokládce podlahy.

K dispozici je několik verzí lišt na stěnu i podlahu
Pro skrytí kabelů slouží:
- Duté sokly, které nalepíte na dřevěnou lať. Lať nejprve připevníte u podlahy ke stěně a pak k ní přilepíte lištu. Ta bývá plastová a dostupná v mnoha dekorech, případně i hliníková. Nevýhodou je, že když potřebujete schovat další kabel, přilepená krycí lišta se obtížně sundává.

- Sokly s úchyty k přišroubování se skládají ze dvou částí. Nejdřív ke stěně na hmoždinky přišroubujete plastový úchyt, přiložíte kabely a nakonec nacvaknete krycí lištu. Tento systém můžete kdykoliv rozebrat a ukrýt tak další kabel.

- Samolepicí zakrývací lišty na stěnu vypadají podobně jako ty předchozí, ale mají navíc samolepicí pásku. Po sejmutí ochranné fólie přilepíte ke stěně úchyt, vložíte kabely a nakonec přicvaknete krycí plastovou lištu. Samolepicí vrstva bude dobře držet na hladké, čisté stěně, avšak na porézních či zaprášených stěnách už to s přilnavostí bude horší.

- Samolepicí podlahové lišty fungují podobně jako ty stěnové, jen mají jiný profil, aby s podlahou lépe splynuly.

U podlahy to máte díky lištám vyřešené, jenže jak schovat kabely, které vedou od podlahy ke spotřebičům?
Další možnosti, jak skrýt kabely
1) Použijte samolepicí kabelové spony na nábytek i nohy stolku
Máte televizi na stolku? Schovejte kabely za nábytek a nohy stolů pomocí nalepovacích spon. Na internetu a v některých obchodech seženete plastové kabelové spony na různý počet kabelů. Mívají všelijaké barvy nebo mohou být i transparentní, aby lépe splynuly s nábytkem. Existují typy se samolepicí vrstvou na zadní straně, díky které je přilepíte na zadní strany nábytku a třeba i dozadu na nohy TV stolku.

2) Schovejte kabely do nástěnné lišty a natřete ji stejně jako stěnu
Jak schovat kabely k reproduktorům nebo TV, když je máte připevněné v držáku na stěně? U některých otočných držáků se dají kabely provléknout skrze držák. Ale je ještě potřeba vyřešit vedení kabelu od podlahy či elektrické zásuvky k nástěnnému držáku. Můžete je schovat do bílých nástěnných lišt a potom je přetřít stejnou barvou, jakou má stěna. Lišty pak se stěnou dobře splynou a nebudou rušit během sledování vašich oblíbených pořadů.

3) Ukryjte kabely do stěny
V některých bytech jsou sádrokartonové obklady stěn nebo na stěnách například obkladové palubky. U podlahy či ve výšce zásuvek můžete vytvořit jeden otvor, za televizí nebo reprobednami další otvory a kabely pak protáhnout za obkladem stěny. Pro tyto účely existují různé průchodky, aby nebyly ve stěně nevzhledné otvory, byť pak budou očím skryté.

4) Omotejte kabely spirálou
Ruší vás napájecí šňůry, dobíjecí a propojovací kabely v kanceláři při práci? Pokud je nemůžete schovat do stěnových lišt ani do stěny, vytvořte si z mnoha kabelů alespoň jen jeden svazek. Pořídit si můžete plastové omotávací spirály a organizéry kabelů, kterými změť kabelů omotáte a minimalizujete tak vizuální nepořádek. Kabely můžete také spojit kousky oboustranného suchého zipu.

5) Přebývající šňůry a kabely ukryjte do zásuvky nebo boxu
I když schováte kabely do podlahových či nástěnných lišt, možná vám bude někde delší kus kabelu přečnívat, hlavně v případě, když je nemáte vytvořené přesně na míru. Kam s nimi? Dají se vést vytvořenými otvory skrze záda komody a ukrýt třeba do zásuvky vedle prádla.

Přebývající délky můžete schovat i do úložného boxu, který si vytvoříte z papírové krabice a potom uložit za knihami v knihovně. Nemá-li knihovna dostatečnou hloubku, knihy jsou až nadoraz a krabice s kabely se za ně nevejde, vyrobte si pro přečnívající kabely a šňůry speciální box, který bude vypadat jako kniha. Pak jej prostě jen zasuňte mezi další knížky.
Máte nějaký jiný nápad, jak skrýt kabely? Dejte nám vědět.
Čtěte také:
- Povrchy a dekory podlah – je lepší mat nebo lesk jak blesk?
- Lepená nebo click vinylová podlaha? Zjistěte, která je lepší
- 9 výhod obložení schodů dřevem. Jaké vybrat?
Objevte další zajímavosti na podlahovém blogu.