Občas se stane, že se na podlahu vylije voda, víno či jiná tekutina. Jak ji z podlahy odstranit? Čím a jak z podlahové krytiny různého složení vyčistit i jiné nečistoty? Přinášíme přehled postupů čištění pro většinu nejpoužívanějších druhů podlahy.
Pořádáte-li doma večírky, sem tam se na podlahu asi něco vylije. Anebo se o to postarají ratolesti. „Ucvrknout“ si může také malé roztomilé štěňátko, králíček nebo jiné zvířátko.

Jak skvrny a nečistoty z podlahy dostat? Záleží, o jakou podlahovou krytinu se jedná. Vyberte si vhodný postup.
1) Vinylová podlaha – jen minimum vlhkosti
Vinylová podlaha dnes patří mezi nejoblíbenější. K odstranění nečistot by měla stačit polosuchá metoda. Smíchejte ¼ šálku octa s jednou kapkou saponátu a teplou vodou v půllitrové nádobě. Nalijte do rozprašovače.

Podlahu jemně postříkejte, ale opravdu jen málo. Hned vytřete mírně vlhkým, pořádně vyždímaným mopem z mikrovlákna. Pokud to nestačí, postup opakujte. U vinylu je důležité používat jen minimum vlhkosti, aby se voda nedostala mezi spáry. To by totiž potom mohlo hrozit i nabobtnání podlahy.
2) Dřevěná podlaha – lakovaná či s voskem?
Jak dnes vypadají podlahy ze dřeva? Mohou to být celodřevěné podlahy z masivu, dvouvrstvé nebo třívrstvé dřevěné podlahy nebo i dýhované podlahy. Svrchní vrstvu ale vždy tvoří dřevo.
Důležité je zjistit, jakou povrchovou úpravu vaše dřevěná podlaha má. Zpravidla buď polyuretanový či jiný lak, anebo vosk. Jak to poznat? Táhněte prst ruky po povrchu podlahy. Objevila se šmouha? Pak je na podlaze zřejmě vosk. Jestliže nic nevidíte, bude to pravděpodobně lak.

Lak podlahu chrání před poškozením i vlhkostí. Při znečištění lakované dřevěné podlahy by mělo stačit pH neutrální mýdlo s teplou vodou v kbelíku. Ale pozor na nadměrnou vlhkost, která by se mohla dostat mezi spáry podlahových dílců. Nejprve mop pořádně vyždímejte.
Tip na univerzální čistič: Vyrobte si kastilské mýdlo
Jak postupovat, když je podlaha navoskovaná? Ideálně úplně bez vody. Pouze navhlčeným a pořádně vyždímaným hadrem. Do kbelíku můžete přidat 1 % voskového oleje, ne však více.
3) Laminátová podlaha – hodně odolná a dobře čistitelná
Laminátová podlaha je hodně odolná. Avšak i zde dejte pozor na nadměrné navlhčení, aby se voda nedostala mezi spáry. To ostatně platí pro drtivou většinu interiérových plovoucích podlah, kromě dobře vyspárované dlažby.

V případě potřeby vyčištění fleku nebo skvrny místo na laminátové podlaze očistěte mírně navlhčeným mopem. Laminátovou podlahu nikdy neleštěte. Běžný úklid by měl probíhat hlavně jen pomocí vysavače.
4) Koberce přírodní i umělé – hodí se extraktor
Máte doma koberec? Pro důkladné čištění existují speciální čističe určené k manuálnímu čištění a jiné zase pro použití tepovače neboli extraktoru. Některé čisticí prostředky jsou vhodné pro ruční i strojové čištění, k dispozici na suché i mokré cesty čištění koberců.

Jelikož je koberců mnoho typů a jsou vyrobené z různých přírodních i umělých materiálů, bylo by to na samostatný článek. Jak se o koberec nejlépe starat, poradí váš prodejce konkrétního koberce.
5) PVC nebo linoleum? Umělé i přírodní
PVC podlahy jsou příbuznými těm vinylovým, také vyrobené z umělých materiálů. Použijte na ně stejné postupy, viz předchozí odstavce. Máte-li PVC podlahu lepenou v roli, nikoliv plovoucí, bývá více odolná vlhkosti. Ale i u ní se raději „námořnické“ metodě a vylití kýble s vodou na podlahu vyhněte.

Linoleum, známé například pod obchodní značkou Marmoleum, je přírodního původu. Byť může na první pohled vypadat podobně jako PVC v roli, jedná se o úplně jiný materiál, vyrobený ze lněného oleje, pryskyřice, vápence, dřevěných vláken a třeba i korkového drti. Linoleum doporučujeme čistit stejným způsobem jako podlahu z korku.

Do rozprašovače nalijte teplou vodu s kapkou saponátu, jemně postříkejte a otřete dobře vyždímaným mopem z mikrovlákna. Linoleová podlaha by měla uschnout rychle. Pokud ne, otřete ji dosucha.
6) Keramická dlažba – pomůže pára
Keramická dlažba je poměrně odolná, pokud je dobře položená a hlavně správně vyspárovaná. Pak by jí neměla vadit ani zvýšená vlhkost. Avšak nemusíte to s ní přehánět. Na keramické dlažby dobře funguje parní čistič, který je zároveň dezinfikuje. Místo něj se dá použít klasický postup – kbelík teplé vody s trochou octa a pár kapkami saponátu + mop na podlahu.

7) Dlažba z přírodního kamene – hlavně žádný ocet
Máte na podlaze přírodní kámen? Pokud je třeba se v tomto případě něčeho vyvarovat, tak to jsou všechny kyseliny a bělidla. Na přírodní kámen žádný ocet, bělidla ani čpavek nepatří!

Pro čištění kamenných podlah použijte pH neutrální, chelatační čistič, který nenaruší minerály, jež kamenné podlahy obsahují. Pokud kamenná podlaha není utěsněná například lakem, použijte pro čištění jen teplou vodu a dobře vyždímaný mop z mikrovláken. Na přírodní kámen nepoužívejte ani parní čistič.
8) Korková podlaha – pozor na pěnu
Velice příjemná korková podlaha pochází z kůry dubu korkového a je docela porézní, i když její svrchní stranu tvoří například odolný lak. Ochranná vrstva by měla být nepropustná, jenže stačí malá trhlinka a tekutina se může do podlahy nasát. Vylitý nápoj otřete z podlahy raději rychle.

Na korek se dá použít mírně navlhčený a pořádně vyždímaný mop z mikrovlákna nebo hadřík. Čisticí roztok může tvořit buď jen teplá voda, do níž nalijete trochu octa a kapku saponátu. Roztokem netřeste, aby se nevytvořila pěna, jen opatrně zamíchejte. Stříkejte na podlahu rozprašovačem opatrně a po částech. Ihned stírejte mopem.
9) Bambusová podlaha – čistěte tenisákem
Další podlahovou krytinou přírodního původu je bambusová podlaha. Je poměrně tvrdá, přesto ne tak moc jako podlahy z tvrdých exotických dřevin. Záleží na jejím typu a způsobu výroby.

Někteří podlaháři radí pro vyčištění nečistot z bambusu tenisový míček. Čisticí roztok můžete použít stejný jako u dřevěné podlahy – jen trochu pH neutrálního mýdla do kbelíku teplé vody. A stejně jako u jiných plovoucích podlah, použijte pouze mírně navlhčený a pořádně vyždímaný mop či hadřík z mikrovlákna.
10) Poradí vám podlaháři, navštivte vzorkovnu
Pokud chcete raději použít značkové přípravky na čištění podlah, zeptejte se přímo u prodejce své podlahy nebo ve vzorkovně podlah. Vždy však platí, že případné skvrny a vylité tekutiny je třeba otřít co nejdříve, aby se do podlahy nevsákly nebo se nedostaly mezi spáry.

Čtěte také:
- Mopy na podlahu: Hadr a smeták, samoždímací, parní či robota
- Čištění podlahy a desatero mopa Hopa – jak často vytírat
- Povrchy a dekory podlah – je lepší mat nebo lesk jak blesk?
Objevte další zajímavosti na podlahovém blogu.