podlahove topeni podlaha

Podlahové topení a vhodné podlahy. Které to jsou?

Určitě znáte pořekadlo “Chce to klid a nohy v teple”. Něco na něm bude. Uznejte sami, když vás studí nohy, není vám příjemně, nic vás netěší a jste nervózní. Proto je důležité udržovat v domácnosti optimální tepelnou pohodu, která velkou měrou přispěje k všeobecné domácí pohodě. Podlahové topení zatočí se studenýma nohama.

Je podlahové topení zbytečný luxus, nebo praktický domácí pomocník?

Podlahové topení může někomu připadat, jako výsada movitějších lidí. Pokud se ale přenesete přes vyšší počáteční investici, nebudete litovat. U sálavého podlahového topení je teplota vzduchu rovnoměrně rozložená v celém prostoru místnosti. To zaručuje dokonalou tepelnou pohodu, které lze dosáhnout vytápěním nastaveným o jeden až dva stupně níže, než bychom potřebovali při použití obyčejných topných těles. Roční úspora energie činí až 20 % oproti elektrickému topení.

Je to tím, že teplo z podlahového topení stoupá rovnoměrně z celé plochy podlahy. Kdežto v druhém případě je vyšší teplota pouze v blízkosti radiátorů a pod stropem, kam teplejší vzduch stoupá díky nižší hustotě.

Tepelná pohoda je stav, kdy se cítíme naprosto komfortně, není nám příliš teplo, ani příliš zima.

Další výhodou podlahového vytápění je jeho bezprašný provoz. Teplovzdušné systémy (radiátory, přímotopy atd.) způsobují proudění vzduchu, a tím dochází k víření prachu, což nedělá dobře zejména alergikům.

Další výhody podlahového vytápění:

  • vhodné do všech typů místností
  • lze kombinovat s netradičními zdroji energie (solární články, kondenzační technologie)
  • flexibilnost (v každé místnosti jiná teplota)
  • snadná instalace

Mám podlahové topení, jakou podlahu zvolit?

Výběr podlahové krytiny by měl proběhnout ideálně ještě ve fázi výstavby vaší nemovitosti, nebo před započetím rekonstrukce stávajících podlah. V projektu tak budete moci zohlednit tepelný odpor (Rb) vámi zvolené podlahové krytiny (neměl by přesáhnout 0,15 m2 K/W), a podle toho upravit délku topných okruhů. Další důležitou vlastností jetepelná vodivost, která by narozdíl od odporu měla být co nejvyšší.

Floor Forever Dub Temny interier

Ideální trojka

Z hlediska tepelné vodivosti je ideálním materiálem na podlahové vytápění keramická a kamenná dlažba s odporem 0,010 m2 K/W. Kdo by ale chtěl mít po celém bytě dlažbu, že? A proto tu máme lepené Marmoleum, které se svým tepelným odporem blíží dlažbě (0,014 m2 K/W). A velmi podobné vlastnosti mají i lepené vinylové podlahy s nízkou konstrukční výškou a  odporem 0,015 m2 K/W.

Dále můžeme doporučit PVC – tedy měkčené vinylové podlahy, lidově řečeno lino. Polyvinylchlorid je umělý materiál odolný vůči poškození a vodě, pružný, nenáročný na údržbu a hlavně s perfektní tepelnou vodivostí a nízkým tepelným odporem (0,020 m2 K/W). Chybu neuděláte ani s dvou, nebo třívrstvou laminátovou podlahou. V lepené formě má menší odpor, než v plovoucí. I tak je ale plovoucí laminátová podlaha lepší, než masivní dřevo.

Přírodní materiály jsou dobrými vodiči

Dřevěné podlahy jsou vhodné, ale rozhodně ne všechny. Ideální variantou jsou dvouvrstvé a třívrstvé krytiny. Co se týče typu pokládky, pak stejně jako u předchozích, raději volte lepení. I korek, jako další přírodní krytina, je vhodnou variantou. Tenká vrstva pružného korku dokonce vede teplo lépe než dřevěná podlaha.

Tak takhle NE

Rozhodně byste na podlahové topení neměli pokládat koberce s filcem (izolant) a vysokým chlupem. Pokud na koberci trváte, pak by jeho tloušťka neměla přesáhnout 10 mm. Pro lepší vodivost je potřeba jej přilepit. I když jsme dřevo zařadili mezi vhodné materiály, masivní dubová podlaha by vám ve spojení s podlahovým vytápěním neudělala dobrou službu.

Moje Podlaha je tu pro vás

Pokud jste se ve všech těch materiálech a vlastnostech ztratili, nebojte, my vám rádi pomůžeme s výběrem ideální podlahy pro vaši domácnost s podlahovým vytápěním.