Hliněná podlaha kdysi i dnes.

Co to máte na podlaze? Hlínu! Hliněná podlaha kdysi i dnes

Kdysi bývala hlína nebo hmota z hlíny běžnou podlahovou krytinou mnoha venkovských stavení. Hliněná podlaha se dá realizovat i dnes. Kam se taková podlaha hodí, co je pro její vytvoření potřeba?

„Adobe“ není jen Photoshop, ale i hlína

V zahraničí se můžete setkat s termínem Adobe. Kromě toho, že se jedná o známou značku hojně používaného grafického software a aplikací, označuje se tak i jedna z nejstarších stavebních směsí. Lidé po celém světě z ní budují svá obydlí už od nepaměti. Je umíchaná z hlíny.

V Africe i Asii můžete dodnes navštívit i celá hliněná města.
V Africe i Asii můžete dodnes navštívit i celá hliněná města.

Vepřovice, kotovice místo pálené hlíny

V Česku už asi moc hliněných domů nenajdete. Ale když si pořídíte starší chalupu, možná bude postavená z vepřovic neboli kotovic. Jedná se o nepálené cihly či tvárnice. Byly vyráběné z cihlářské hlíny, do které stavitelé přimíchávali ječné plevy i štětiny. Taktéž malta a poté i omítka bývaly z hlíny.

Hliněný dům.
Hliněný dům.

V dnešní době přichází hlína, coby stavební materiál, znovu do módy. Hlavně při stavbě různých ekologických domů a obydlí nadšenců. Nejen do nich se hodí i hliněná podlaha – podlaha z hlíny.

Hliněná podlaha dodnes běžnou součástí obydlí

Hliněné podlahy byly ve většině evropských domů zhruba až do poloviny 14. století. Dodnes jsou hojně používané v různých částech světa, například v Africe, Indii a Asii.

Desítky let odolnosti hliněné podlahy

Hliněnou podlahu si můžete vytvořit třeba na chalupě. Při správné údržbě vydrží i desítky let. Hlavní složkou je samozřejmě hlína, zemina. Bývá v ní přimíchaný písek, sekaná sláma a jíl, který slouží jako pojivo. Důležitý je správný poměr vody.

V některých částech Indie je život na podlaze běžný i dnes.
Život na hliněné podlaze.

Hlína rovnou na hlínu

Chcete-li se do hliněné podlahy pustit, směs z hlíny nejlépe v několika vrstvách na podlahu nanášejte na zpevněný podklad, například na beton. Ale to není moc tradiční postup.

Jde to i na zpevněnou a udusanou zeminu, anebo na zhutněné štěrkové lože. Ostatně dříve ani žádné materiály pro míchání betonu v chalupách k dispozici nebývaly.

Hliněná podlaha se dá nanést také na dřevěná prkna, jen si dobře propočítejte jejich možné zatížení. Možná má doposud podlahu z hlíny i vaše babička na půdě starého domu.

Stejně jako jiné polotuhé směsi, slouží na roztírání hliněné mazaniny kovová stěrka.

Roztírání epoxidové směsi.
Na hliněnou mazaninu se hodí kovová stěrka, například podobná té na roztírání epoxidové směsi.

Jak na to? Vytyčte si rovinu, naneste mazaninu, udusejte

Nejprve naneste první vrstvu mazaniny. Pro stanovení roviny si předem připravte patky či terče. Zhruba po jednodenním schnutí mazaninu zhutněte buď vibrační deskou nebo ručně dřevěných pěchem, jako za starých časů. Nechte mazaninu dobře vyschnout.

Interiér starého domu. Na podlaze hliněná podlaha, nad hlavou dřevěná prkna.
Interiér starého domu. Na podlaze hliněná podlaha, nad hlavou dřevěná prkna.

Penetrujte vodou, aplikujte hliněnou stěrku

Mazaninu pak jemně povlhčete, což bude sloužit jako penetrace, aby k ní další vrstva dobře přilnula. Následuje aplikace druhé vrstvy mazaniny, která by měla být už jemnější, podobně jako stěrka na podlahu. Slouží pro zamáznutí prasklinek a jemných nerovností. Nanášejte v tloušťce maximálně 1 cm.

Struktura hliněné podlahy.
Struktura hliněné podlahy.

Co použít na utěsnění místo zvířecích hovínek? Lněný olej nebo vosk

I druhou vrstvu mazaniny nechte opět pořádně zaschnout. Ve starých chalupách ji pak natírali lejny z hospodářských zvířat, smíchanými třeba s rozdrcenou slámou. Ale kdo by dnes chtěl chodit po ..vínkách?

Naštěstí máte i jiné možnosti. Stejnou službu, jako zvířecí trus, udělá i lněný olej. Přimíchejte k němu drcenou slámu a vodu, směs natřete na podlahu. Opět nechte zaschnout a máte hotovo. Místo lněného oleje můžete použít také podlahový vosk nebo perilový olej z perily křovité. Ale to se vám pak může docela prodražit.

Olej zvýrazní strukturu podlahy.
Olej se dá použít na dřevěnou, ale i na hliněnou podlahu.

Hliněná podlaha i bez míchání hlíny – hotová směs

Nechce se vám shánět vhodnou zeminu, sekanou slámu a další příměsi? V současnosti se dají pořídit směsi na hliněnou podlahu už namíchané, například značky Claylin. Přilijete jen vodu, zamícháte a můžete nanášet. Přesný postup uvádí výrobce na obalu.

Kam se hlína nehodí? Do vlhka

Starým vepřovicím může uškodit velká vlhkost, což se stává hlavně v dobách povodní. Moderní, správně aplikované a ošetřené hliněné podlahy, jsou sice odolnější, ale velká vlhkost jim také nesvědčí. Jsou určené jen do interiéru, kam neprší a nehrozí vytečení vody.

Nastříkanou vodu na podlaze v koupelně vysušte hned a nevzniknou bílé skvrny.
Pokud potřebujete voděodolnou podlahu, zvolte raději jiný typ podlahy.

Jak se vám hliněné podlahy líbí?

Čtěte také:

Objevte další zajímavosti na podlahovém blogu.