udrzba cisteni vinylovych podlah

Údržba a čištění vinylových podlah není totéž. Věděli jste to? A víte, jak na ně?

Vinylové podlahy patří dlouhodobě k nejoblíbenějším podlahovým krytinám v domácnostech. A není se čemu divit. Jejich vlastnosti a životnost jsou bezkonkurenční. Možná máte i vy doma novou vinylovou podlahu. Víte, jak se o ni správně starat? Jak a čím ji čistit? Čemu se vyvarovat? Pokud ne, čtěte dál.

Vinylové podlahy a všechny jejich výhody

Kdo je má, ten ví, že vinylové podlahy jsou téměř nezničitelné. Můžete se spolehnout, že jsou odolné vůči vodě, oděru a jinému mechanickému poškození, rozměrové stálé, ale příjemně pružné, tudíž i pohodlné. Oproti laminátovým podlahám jsou ty vinylové o poznání teplejší, velmi snadno se čistí a udržují. Vinylové podlahy, zvláště ty s korkovou izolační vrstvou, jsou i velmi tiché, takže se nemusíte bát, že by vaše ratolesti pokoušely nervy vašich sousedů.

Pokládka vinylových podlah také není žádná věda, zvlášť když víte, koho si na ni zavolat (nás :-). Důležité je především připravit perfektní rovný, čistý a suchý podklad. Pak už jde všechno ráz na ráz.

vinylová podlaha - naše realizace podlahy

A ty dekory!

Co vinylovým podlahám nemůžeme upřít je dokonalost s jakou imitují všechny přírodní materiály – dřevo, kámen, ale i dlažbu. Staré dřevěné desky napodobují se všemi jejich nedokonalostmi (suky, zářezy od pily, prasklinami), kamenné dekory jsou vypracované do nejjemnějších detailů. Radost pohledět. Nejtěžší je vždy vybrat ten pravý dekor, který bude lahodit vašemu oku a slušet vašemu interiéru.

Využití vinylových podlah

Vinylové podlahy můžete položit, kam jen chcete. Díky jejich voděodolnosti jsou vhodné i do kuchyní a koupelen. Dobře ale vypadají i v obývacích a dětských pokojích. Často se s nimi můžete setkat i v kancelářích, nemocnicích, školách a ve sportovních halách. Jsou naprosto nezávadné a bez alergenů.

vinylová podlaha realizace v bytě

Čištění vs. údržba

A nyní se dostáváme k tomu, jak je to s tím čištěním, resp. údržbou vinylových podlah. Čištění je asi jasné, údržba ale znamená vytvoření ochranného filmu na povrchu podlahy, který ji chrání před ulpíváním nečistot, zvyšuje otěruschopnost a vylepšuje celkový estetický dojem.

Čištění vinylových podlah

Správnou péčí můžete své podlaze zajistit dlouhou životnost a perfektní vzhled. Dobrou zprávou je, že čištění vinylových podlah vám nezabere příliš mnoho času a vy se tak můžete bez starostí věnovat své milované rodině nebo koníčkům. Běžný prach stačí zamést nebo ještě lépe vysát vysavačem. Pokud se objeví fleky nebo odolnější znečištění, podlahu vytřete teplou vodou s čisticím přípravkem určeným na vinylové podlahy. Nepoužívejte, jak je často zvykem, běžný přípravek na mytí nádobí. A pamatujte, že určitě není vhodné používat agresivní čisticí prostředky. Ty by mohly narušit povrchovou vrstvu podlahy a tím byste se připravili o nespočet jejích výhod.

Nebudeme vám vnucovat konkrétní přípravky, je však dobré zmínit, že plno výrobců nabízí vlastní čisticí prostředky. S nimi máte jistotu, že budou fungovat a nehrozí žádné poškození podlahy.

vinylové schody a podlaha

Údržba vinylových podlah

Jak už jsme zmínili výše, údržba vinylových podlah spočívá ve vytvoření ochranného filmu na nášlapné ploše. Ten nejenže odpuzuje prach a nečistoty, ale zlepšuje i další vlastnosti vinylových podlah. Například chrání podlahu před brzkým opotřebením. Přípravky na údržbu nebo ošetřování také můžete zakoupit přímo u výrobce vaší podlahy, ale není to nutnost. Kvalitní ošetřující prostředky zakoupíte i v běžných drogeriích.

Důležité! Přípravky na údržbu/ošetření vinylových podlah nanášejte pouze na dokonale vyčištěné podlahy. Pokud byste totiž tento přípravek aplikovali na znečištěnou podlahu, ochranný film by na ní nečistoty zafixoval. Jejich odstranění by potom bylo o poznání složitější.

Prostředky na údržbu vinylových podlah je vhodné používat cca jedenkrát za měsíc. Čas od času můžete přidat i lešticí přípravek, který snižuje přilnavost nečistot a zlepšuje vzhled.

Údržba po montáži vinylové podlahy

Chcete-li zajistit své nové podlaze opravdu dlouhý život, ošetřete ji vhodným přípravkem ihned poté, co vám ji položíme. Přípravky na ošetření vinylové podlahy po montáži aplikujte nezředěné a dostatečně nasáklým hadrem (mopem), aby zatekl i do spojů. Ochranný film tak bude chránit nejen samotnou podlahu, ale právě i spoje, které se po zaschnutí stanou vodotěsné (u celoplošně lepeného vinylu).

Už nebudete otroky své podlahy

S vinylovými podlahami se nemusíte bát, že byste trávili dlouhé hodiny péčí o ni. Jak vidíte, stačí ji sem tam vyluxovat, přetřít vlhkým mopem a máte vystaráno. Za každý krok navíc se vám vinylová podlaha perfektním vzhledem a extra dlouhou životností. Pokud byste si nevěděli rady s výběrem vhodných čisticích a ošetřujících prostředků, obraťte se na nás. My vám poradíme na základě našich dlouholetých zkušeností.

Jsme vám k dispozici na e-mailu info@mojepodlaha.cz, telefonu 732 653 738 nebo v naší vzorkovně na adrese: Argentinská 40, Praha 7 – Holešovice.

Že ještě nemáte svou vinylovou podlahu?

Pak neotálejte a vyberte si v našem rozsáhlém katalogu podlah. Vinylové podlahy máme plovoucí zámkové, lepené, s keramickým, vápencovým a korkovým jádrem, na HDF desce, ale najdete u nás i podlahy ze sametového nebo tkaného vinylu. A desítky a desítky dekorů, které zútulní váš byt a z obyčejného domu vytvoří ten pravý domov pro vaši milovanou rodinu.