Bauhaus styl bydlení

Minimalistický, elegantní a funkční styl – Jaké je to bydlet v Bauhausu?

Bauhaus styl bydlení neznamená, že stačí zajet do Bauhausu a tam vše nakoupit. I když toho mají ve stejnojmenném hobby marketu hodně, máme na mysli jiný Bauhaus. Světoznámý umělecký styl se začal formovat už před 100 lety v Německu a postupně ovlivnil také interiéry lidských obydlí. Který nábytek je pro tento směr typický? Zjistěte, jaké je to bydlet v „Bauhasu“.

1919 – Zrod umělecké školy Bauhaus

V německém městě Dessau pod názvem Bauhaus postavili jednu z nejvýznamnějších škol umění, designu a architektury moderní doby. Budovu navrhl zakladatel Bauhausu Walter Gropius. Stavbu charakterizuje prosklená fasáda, jednotlivé budovy do pravého úhlu s rovnými střechami.

Budova Bauhasu
Budova Bauhasu.

V této umělecké škole vytvořili většinu nejznámějších výrobků a staveb, které dodnes utvářejí Bauhausu image – například ocelový trubkový nábytek Marcela Breuera, popelník Marianne Brandt nebo tapetu s geometrickými tvary Bauhaus.

V době největší slávy byl Bauhaus kolébkou moderního designu. Školu založili s cílem sjednotit výtvarné umění, malířství a sochařství, s užitým uměním, průmyslovým designem a stavebním designem. 

Využívání syntetických materiálů v interiéru

Učitelé a studenti Bauhausu zpochybňovali tradiční pravidla a experimentovali s novými materiály. V interiéru začali používat syntetické materiály. Při stavbě budovy Walter Gropius zařídil, aby podlaháři instalovali první generaci umělé podlahy – vinylové podlahy značky Altro.

Ve funkci ředitele Bauhausu vystřídal Waltera Gropia švýcarský architekt Hannes Meyer, který se snažil školu přeorientovat, tak aby bylo možné všechny předměty vyrábět levně ve velkém a byly tak cenově dostupné pro každého.

Uzavření školy

Po sporech s národními socialisty, kteří se dostali do vedení města, školu pod nátlakem nacistů v roce 1933 uzavřeli.

Celý komplex Bauhausu je od roku 1996 součástí světového dědictví UNESCO. Můžete jej navštívit a prohlédnout si. Slouží jako muzeum i škola.

Styl Bauhaus inspiruje také umělce v tehdejším Československu

Navzdory uzavření školy se myšlenky Bauhausu rozšířily po celém světě. Někteří umělci odešli do exilu. Bauhaus inspiroval i tehdejší české umělce a architekty, například Karla Teige, osobnost československé meziválečné avantgardy 1. poloviny 20. století, architekta Josefa Hausenblase a Václava Zralého.

Moderní směr ovlivnil designéra a grafika Ladislava Sutnara, který začal podle jeho pravidel tvořit a učit reklamní fotografii na Státní grafické škole v Praze. Ve třicátých letech minulého století se školou spolupracoval fotograf Jaromír Funke a k prvním žákům školy patřil známý fotograf Josef Sudek. Vzorem Bauhausu se inspirovali také v uměleckoprůmyslové škole Baťových závodů ve Zlíně.

Čtěte také: Bang! Pop! Pop-art styl – bydlete jako v barevném komiksu

Architektura – velká okna, čisté linie a beton 

Architektura Bauhausu se vyznačuje jednoduchostí a kubistickými tvary. Budovy bývají z betonu, mají ploché střechy a prosklené fasády. Na fasádách dominují světlé, jemné barvy, jako je bílá, šedá a béžová.

Rodinný dům ve stylu Bauhaus
Rodinný dům ve stylu Bauhaus.

Styl Bauhaus v interiéru – funkční design a kvalitní materiál

  • Interiér je minimalistický – bez ozdob a ornamentů. 
  • Dominují geometrické tvary – základ tvoří tělesa jako krychle, kvádry a válce. Písmo má často zaoblené okraje. 
  • Vybavení bytu je zejména funkční.
Moderní interiér se žlutou pohovkou
Moderní interiér se žlutou pohovkou.

Barvy Bauhausu

V interiéru jsou základními barvami žlutá, červená a modrá, vedle bílé, šedé a černé. 

Kuchyňskou linku vyberte jednobarevnou v bílé nebo kamenně šedé barvě, kterou postavíte k barevné stěně. Anebo naopak. Zvolte kuchyňský nábytek v typických barvách stylu Bauhaus – modré, červené nebo žluté, které vypadají nejlépe na jednobarevném bílém pozadí.

Barvy stylu bydlení Bauhaus
Barvy stylu bydlení Bauhaus.

Materiály Bauhausu

Mezi hlavní používané materiály patří ocel, chrom, hliník, sklo, cement a beton. 

Nábytek ve stylu Bauhaus

Nábytek ve stylu Bauhaus je nadčasový, elegantní a praktický. Má ohýbané chromované ocelové trubky nebo bývá z ohýbaného dřeva. Potahy na pohovce a křeslech bývají z hladké černé, hnědé nebo bílé kůže. 

Sada stolků v Bauhaus stylu
Sada stolků v Bauhaus stylu.

Podlaha v Bauhaus stylu

Podlaha bývá ve světlých nebo tmavých tónech, oblíbená je dřevěná podlaha. Pokud nechcete dřevo, na trhu jsou také vinylové podlahy s dekory kamene, dlažby i podlahových prken. Mezi oblíbené patří také korková podlaha. Dobře tlumí hluk, izoluje a je hřejivá.

Moderní jídelna s podlahou v dřevěném dekoru
Moderní jídelna s podlahou v dřevěném dekoru.

Bytové textilie

Bytové textilie, koberce a polštáře vybírejte s geometrickými vzory. 

Výmalba

Stěny ponechte buď bílé, šedé, nebo zvolte typické barvy jako je červená, modrá a žlutá. Dejte však pozor, aby místnosti nebyly přeplácané.

Minimalistický interiér bytu
Minimalistický interiér bytu.

Čtěte také: Hyggekrog a grog. Jak na dánský hygge styl bydlení?

Příklady typického nábytku podle zásad Bauhausu:

  • čajová konvice, popelník a mělký talíř z leštěné nerezové oceli od Marianne Brandt,
  • židle Wassily Chair a sada stolků od Marcel Breuer,
  • stolní lampa od Walter Wagenfeld,
  • křeslo Barcelona ve tvaru X z leštěné nerezové oceli od Mies van der Rohe a Lilly Reich.
Wassily Chair od Marcel Breuer
Wassily Chair od Marcel Breuer.
Stolní lampa od Walter Wagenfeld
Stolní lampa od Walter Wagenfeld.

V nábytkových společnostech vyrábějí repliky Bauhaus nábytku dodnes

Kopie slavných kusů nábytku prodávají v mnoha obchodech s designovým nábytkem i dnes. Jednou z nábytkových společností, kde vyrábějí repliky slavných kousků od Bauhaus designérů, je například německý výrobce Knoll. 

Křeslo Barcelona
Křeslo Barcelona.

Z českých společností je to nábytek od firmy Slezákovy závody v Bystřici pod Hostýnem na Zlínsku. Vyznačují se ohýbaným nábytkem z ocelových trubek ve funkcionalistickém stylu.

Designový nábytek v Bauhaus stylu seženete také v internetovém obchodě Bonami i dalších nábytkových e-shopech.

Podívejte se na krátké video o uměleckém směru Bauhaus.

Čtěte také:

Objevte další zajímavosti na podlahovém blogu.