Chcete bydlet jako lordi? Anebo jako obyvatelé anglického venkova? Inspirujte se anglickým stylem bydlení, který je plný přírodních prvků. Jakou krytinu použít na podlahu, jak vybavit byt, které pořídit doplňky, příslušenství? Čtěte dál.
Anglický styl bydlení může vypadat všelijak. Jinak bydlí aristokraté v honosných zámcích, jinak venkované. Odlišné mohou být interiéry domů ve Skotsku i Severním Irsku. A jinak zase bydlí moderní Londýňané či obyvatelé dalších velkých měst. Místním podmínkám přizpůsobený je koloniální styl bydlení, který má základy ve viktoriánských dobách také.
Základy výbavy britských obydlí ale mohou být podobné. Dodnes se v interiérech prolínají znaky z viktoriánské éry, hlavně na venkově. Které znaky symbolizují anglický venkovský styl?
Bydlení jako za královny Viktorie
Ve starých venkovských staveních není výjimkou najít interiéry vypadající jako před 150 lety. Základem je masivní dřevěná podlaha z prken, lakovaná do hnědých tónů nebo světlejší. V obytné kuchyni dominuje rustikální dřevěný stůl s bytelnými dřevěnými židlemi.
Protože v Anglii bývá dost deštivých dní, obyvatelé mívají na stěnách světlé barvy, malované do jemných pastelových tónů zelené, nachové, oranžové i azurové, které interiér hezky projasní. Celý interiér může být laděný také do zemitých, přitom světlých a jemných barev.

Přiznané trámy i zdi z kamenů a štuků
Chcete-li to mít doma podobné jako na anglickém venkově, nechte na stropě i stěnách v obytných místnostech přiznané dřevěné trámy a klidně i kamenné bloky ve zdech z pískovce či jiných materiálů. Posiluje to atmosféru a „teplo rodinného krbu“.

Skutečný krb nebo alespoň krbová kamna domácí pohodu ještě umocní. V sychravých podzimních i zimních dnech anglického pobřeží vás zahřeje pohled a sálavé teplo plápolajícího ohně.
Wainscoting na stěnách
Stěny mívají Angličané dodnes obložené lakovaným dřevem. Technika zvaná Wainscoting má původ už v 16. století. Obklad bývá buď jen na spodní části stěn podobně jako sokly, anebo do výšky zhruba dvou třetin stěny. Místo dřevěného obložení mohou být stěny i malované, pruhované.

Květinové vzory na stěnách, nábytku i porcelánu
Sedací nábytek z masivního dřeva zdobí barevné čalounění nebo květinové vzory. Najdete je i na postelích s baldachýnem. Květiny mohou být také na stěnách ve formě malby, závěsech, rovněž jako dekor porcelánu čajové soupravy, šálků, podšálků. Používaná je jemná bavlněná tkanina označovaná jako kartoun, potištěná pruhy, květinovými vzory či ornamenty.

Kromě bytelných křesel a pohovek z dubu, ořechu nebo jehličnanů jsou k dispozici odkladací a čajové stolky, často i knihovna plná knih.
Gingham & Plaid – kostkované čalounění a přehozy
Mimo květin jsou oblíbené barevné kostkované vzory označované jako gingham nebo plaid. Menší kostky bývají součástí oděvů, větší se hodí více na přehozy a čalounění. Gingham kostky jsou zpravidla dvoubarevné, například modro-bílé. Plaid vzory a kostky navíc doplňují křižující se linie.

Staré rodinné obrazy a vintage díla
Čím si vyzdobit interiér? V anglických domovech můžete na stěnách obdivovat staré rodinné portréty a umělecká díla z minulých staletí, ale i současné doby. Stěny zdobí malované obrázky z okolí domova, z cest, botanické a krajinné motivy místních malířů i známých umělců.

Zázvorový porcelán, vázy a dózy na římsách
Modro-bílé zázvorové dózy a džbány jsou bohatě malované a ceněné sběrateli porcelánu. Původ však mají jinde než v Anglii. Původně je používali Číňané již během dynastie Čchin na skladování koření, soli, olejů a také zázvoru. Odtud mají svůj název. Během 19. století se dostaly i do Evropy a Anglie.

Zdobí je malovaní draci, květiny i rybí motivy. Dnes zázvorový porcelán v anglických domácnostech uvidíte většinou už jen jako dekorativní předměty umístěné na policích, římsách. Pokud jim chybí víko, hodí se i jako vázy na květiny.
Samostatně stojící vana na nožkách v koupelně
Když zamíříte do koupelny, rovněž tam květinovou výzdobu na stěnách často spatříte. Jako solitér působí samostatně stojící vana na nohách. Kohoutky na vaně bývají samostatné, zvlášť na horkou, zvlášť na studenou vodu. U vany to tolik nevadí, ale mít samostatné kohoutky na umyvadle už není moc praktické. Umyvadlo může být stojanové, na masivní keramické noze.

Moderní materiály – moderní styl
Stejně jako jinde na světě, ani všichni Angličané si nelibují v tradičním venkovském stylu bydlení, byť jej najdete i v městských interiérech. Jak vypadá moderně laděný anglický interiér? Místo květinových vzorů jsou stěny bílé nebo jen jemně pastelové, rustikální nábytek nahradily odlehčenější, přitom výborně funkční varianty i leštěné kovy, nebesa či baldachýn z postele odletěl pryč.
- Dřevěná podlaha dvouvrstvá Esco Koňak1303 Kč (1577 Kč s DPH)
- Dřevěná podlaha 3vrstvá Esco Lehce Kouřová2062 Kč (2495 Kč s DPH)
Pro pohodlnou chůzi slouží 2vrstvá či třívrstvá dřevěná podlaha, klidně i s dřevěnými dekory pro chůzi měkčí vinylová podlaha. Jen ty dva samostatné kohoutky na umyvadle v koupelně, ty mnohdy zůstávají i v moderních bytech. Někdy příště moderní anglický styl bydlení popíšeme více.
Jak se anglický styl líbí vám?
Čtěte také:
- Vintage styl bydlení – interiér, nábytek a doplňky ověřené časem
- Dřevěné podlahy: 17 častých otázek a odpovědí
- Hyggekrog a grog. Jak na dánský hygge styl bydlení?
Objevte další zajímavosti na podlahovém blogu.