Podlaha na terasu.

7 vhodných materiálů pro výběr podlahy na terasu

Terasa a balkon jsou místem, kde si odpočinete nebo posedíte s přáteli u venkovního grilu. Jakou zvolit podlahu do exteriéru, aby odolala horkému slunci i mrazivé zimě? Venkovní podlaha by měla být odolná, praktická na údržbu a příjemná na došlap. Zároveň má ideálně ladit s barvou fasády a zahradním chodníkem. Zjistěte, jaké existují možnosti.

6 podlahových materiálů vhodných na terasu, balkón a do exteriéru

1) Dřevo a dřevěná podlaha na terasu

Dřevěná podlaha na terasu.

Dřevo je pěkné na pohled a příjemné na došlap, má dlouhou životnost, avšak jeho údržba je náročná. Dřevěná prkna mohou výrobci ošetřit speciálními nátěry proti škůdcům, hnilobě a vsakování vody. I tak ale musíte podlahu ze dřeva pravidelně natírat, méně totiž odolává změnám počasí a prkna se časem mohou začít kroutit.

Na trhu najdete dřevěnou podlahu ze smrku i borovice. Tyto materiály jsou však méně odolné a nejsou tvarově stálé. Vhodnější dřevinou do exteriéru je dub, akát, sibiřský modřín nebo exotické dřeviny jako teak či merbau, které jsou tvrdší, odolnější a mají delší životnost.

Ideální volbou do venkovních prostor je dřevěná podlaha na terasu upravená metodou ThermoWood. Takto upravená dřevěná prkna jsou tvarově stabilnější, méně se kroutí a praskají, jsou málo nasáklivá. U prodejců se ptejte na venkovní dřevěnou podlahu označenou ThermoWood.

2) Dřevoplastová prkna

Dřevoplastová prkna na terasu.

Dřevoplastová prkna výrobci zhotovují ze směsi plastu a dřeva. Opatřují je protiskluzovou vrstvou. Podlahy na terasu z plastu a dřeva vypadají na první pohled jako dřevo. Najdete je pod označením prkna z kompozitního dřeva nebo dřevoplastová WPC prkna.

WPC prkna drží svůj tvar po spoustu let a jsou stálobarevná – barevnost se ustálí po několika týdnech. Kompozitní prkna jsou mnohem méně nasáklivá než dřevo, není třeba je impregnovat a natírat.

Terasová prkna z kompozitu stačí zamést a omýt. Pokud vám však na podlahu ukápne olej z grilu, co nejdříve skvrny odstraňte saponátem a kartáčem. Stejně tak vylité červené víno.

Při výběru dejte pozor na levné varianty z Asie. Méně kvalitní materiál je dutý, praská a není příjemný na došlap.

3) Přírodní kámen

Přírodní kámen.

K výstavbě teras, zahradních chodníků nebo prostoru kolem bazénu se nejčastěji používá žula, mramor, travertin či pískovec. Kameny jsou odolné proti oděru, mrazu a chemickým prostředkům, třeba posypové zimní soli. Kámen vydrží po dlouhá léta, neuklouznete po něm, jeho údržba je snadná, stačí kamennou podlahu opláchnout vodou z hadice.

Nevýhodou venkovní kamenné podlahy je, že se na slunci rozpaluje a je tvrdá na došlap.

Pokud se vám líbí drobné kamínky, existuje kamínková podlaha na terasu. Kamenný koberec výrobci zhotovují se směsi mramorových nebo říčních kamínků a pryskyřice. Kamínkový povrch tvoří plochu beze spár.

4) Betonové dlaždice

Pro venkovní podlahu na terasu můžete také zvolit betonové dlaždice. Jsou levné, odolné, ale na druhou stranu okolo dlaždic prorůstá plevel a uvolňuje se písek z podkladu, což není příjemné při chůzi naboso.

5) Venkovní koberec

Venkovní koberec, neboli umělý trávník se hodí na tvrdou podlahu z betonu, kamene nebo zámkové dlažby. Slouží spíše jako doplněk, pokládá se už na hotovou venkovní podlahu.

Koberce do exteriéru výrobci zhotovují z polypropylenu nebo polyamidu, protože umělá vlákna jsou voděodolná a rychle schnou. Opatřují je drenážními otvory, aby skrz ně mohla odtékat voda. V obchodech najdete venkovní koberce nejčastěji v zelené barvě, ale existují i další barvy a dekory.

6) Zámková dlažba

Zámková dlažba.

Máte-li příjezdovou cestu ze zámkové nebo skladebné dlažby, vytvořte si terasu ze stejného materiálu a ve stejném odstínu. Zámková dlažba je mrazuvzdorná, odolná proti vlivům počasí a mechanickému poškození. Pamatujte na to, že podklad je třeba před pokládkou zpevnit a řádně upěchovat, jinak by se mohla dlažba časem propadat.

7) Keramická dlažba

Dlažba na terasu.

Keramická dlažba na terasu nebo balkón musí být mrazuvzdorná, minimálně nasáklivá a protiskluzová. I přes nízkou cenu a snadnou pokládku není dlažba do exteriéru příliš vhodná. Časem se totiž pod dlažbu může dostat voda, která v zimě zamrzne a dlaždice se pak začnou oddělovat od podkladu. Během parného léta a mrazivé zimy navíc dostává zabrat i spárovací hmota, jež se začne po několika letech odlupovat a pod dlažbu pak začne zatékat.

Už víte, jakou podlahu na terasu zvolíte? Po položení podlahy vyberte pohodlné sezení a terasu ozdobte rostlinami v nádobách. Příjemný relax!

Objevte další zajímavosti na podlahovém blogu.